ДЕЧЈА НЕДЕЉА

Ове године, Дечија недеља је прилика да се скрене пажња најшире јавности на проблем насиља над децом, а сви одговорни актери позову на чврсто и умрежено деловање у циљу нулте толеранције према насиљу и заштите сваког детета у нашем друштву.

ОШ „Саво Јовановић Сирогојно“ сваке године обележава  Дечју недељу различитим активностима. Активности су биле обележене како у матичној школи тако и у свим издвојеним одељењима. С обзиром да се ове године Дечја недеља реализује под мотом ,,Моје је право да живим срећно и здраво” – за одрастање без насиља и активности у нашој школи су биле усмерене на то  да скрену пажњу ученицима на проблем насиља у школама. У понедељак спортским активностима у циљу развијања спортског духа као једног од видова одговора на насиље обележен је први дан Дечје недеље. У уторак избором најуспешнијих ликовних и литерарних радова на тему одрастања без насиља имали смо прилику да чујемо различита размишљања ученика на ову тему. Најуспешнији радови су били награђени дипломом и књигом. Активности су настављене и у среду одржавањем маскембала под називом ,,Загрљај за одрастање без насиља“. Ученици су израдом необичних маски  показали своје идеје и креативност. Тако маскирани фотографисали су се загрљени и то је била  прилика да се ученицима скрене пажња на то да  је  потребно развијати другарство , пријатељство , толеранцију и уопште љубав међу људима. Крајњи продукт фотографисања биће пано истакнут у холу школе како би ученике увек подсећао на то  да се може живети лепше и срећније ако развијамо другарство и уважавамо друге. За најлепше маске ученици су били награђени књигом и дипломом. У четвртак, 4. октобра у школи је за све ученике одржано предавање на тему ,,Срећно и здраво одрастање без насиља“. Занимљиво и едукативно предавање су осмислили тим за заштиту ученика од насиља под руководством психолога школе. Завршна активност је традиционална Дечја пијаца која је одржана у петак, 5. октобра поред цркве Светог Петра и Павла. Велики број туриста међу којима су били и представници организације СОС ДЕЧЈЕ СЕЛО из Београда,  мештани Сирогојна, наставници и родитељи ученика су имали прилику да посете Дечју пијацу. Понуда малих продаваца је била шаренолика, од половних књига, играчака, рукотворина, зимнице, плодова јесени, до свега онога  што више није потребно  једном домаћинству, а другоме можда јесте. Циљ Дечје пијаце је да се ученици друже, да имају могућност да размењују потребне ствари, уче математику кроз новац, као и да се образују и васпитавају у духу предузетништва, како би сутра били корисни чланови овог друштва.